
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 0.94 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 950 µm |
| Depth | 950 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Self Resonant Frequency | 100 MHz |
| Current Rating | 50 mA |
| DC Resistance (DCR) | 700 mΩ |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1.5 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 50 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 3003
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.05942 | $0.59420 |
| 50 | $0.05314 | $2.65700 |
| 100 | $0.04753 | $4.75300 |
| 500 | $0.04262 | $21.31000 |
| 1000 | $0.03822 | $38.22000 |
| 3000 | $0.03528 | $105.84000 |
| 5000 | $0.03257 | $162.85000 |
